Rekomendacje dla metody

Mrówka faraona (Monomorium pharaonis) jest naturalnym wrogiem szkodników domowych

Mrówki mogą atakować i niszczyć młode stadia:

 • Karaluchów (Blatta orientalis i cały rodzaj Blatta)
 • Mola domowego (Tineola bisselliella)
 • Pluskiew (cały rodzaj Cimex)
 • Much domowych i innych
 • Korników (Ips typographu)
 • Termitów

Nasze zalecenia dotyczące stosowania metody Monomorium™ to:

 • 1) Usuwanie szkodników domowych z zainfekowanych budynków
 • 2) Ochrona przed inwazją w przyszłości
 • 3) Obserwacje biologii mrówek, zaawansowane badania genetyczne w tym krzyżowanie oraz utrzymywanie ich jako zwierzęta domowe w tzw. formikariach.

Opis w szczegółach

 1. Mrówki z gatunku Monomorium pharaonis są bardzo małymi drapieżnikami, ale pomimo niewielkich rozmiarów są również skutecznie zorganizowane w duże współpracujące ze sobą grupy robotnic. Występowanie tego gatunku jest ograniczane niską temperaturą, co zawęża zastosowanie tylko do ciepłych stref klimatycznych lub ogrzewanych budynków w każdym regionie świata. Ze względu na ich szerokie światowe rozprzestrzenienie, nie ma już ryzyka ekologicznego związanego z transportem tych mrówek przez granice ponieważ występują w niemal każdym kraju, w tym we wszystkich krajach europejskich. W niektórych przypadkach nie ma możliwości usunięcia szkodników domowych w klasyczny termiczny lub chemiczny sposób. Część z nich zwłaszcza pluskwy, stają się coraz bardziej odporne na środki owadobójcze i nie ma skutecznych sposobów ich zwalczania. Część tych owadów żyje z naszymi sąsiadami, którzy nie dbają o czystość i higienę. Nie ma też łatwego sposobu, aby zmusić niesfornych sąsiadów do współpracy i wydania pieniędzy na usunięcie szkodników domowych. Te z kolei, są nie tylko ich problemem, ale także naszym. Szkodniki i pasożyty nie szanują granic i mogą migrować atakując inne pokoje i mieszkania. Odchody karaluchów i pluskiew są często przyczyną rozwoju astmy i alergii lub zaostrzeń istniejącej choroby. Mrówki faraona są pewnym sposobem, aby w ekologiczny i bezpieczny sposób usuwać wszystkie te niechciane owady z naszego środowiska, za cenę ich występowania zamiast innych szkodników.
 2. W niektórych przypadkach ,gdy mieszkamy na obszarze szczególnie wrażliwym na ponowną inwazję szkodników. W sytuacjach , w których nie jest to przeciwwskazane, możemy myśleć o stałej obecności mrówek. Monomorium pharaonis skutecznie ochroni obszar przed reinwazją pozostałych szkodników za cenę swojej obecności. Szczególnymi przypadkami są inwazje występujące jako nawracające od niefrasobliwych i niewspółpracujących sąsiadów. Wybór należy do Państwa. Możecie być narażeni na niebezpieczne i bardziej szkodliwe owady lub możecie utrzymywać mrówki jako obrońców terenu oczywiście za cenę ich obecności. Należy mieć świadomość, że mrówki faraona mogą zwalczyć inwazję np. pluskiew również u Waszych kłopotliwych sąsiadów a nie tylko u Was.
 3. Monomorium pharaonis jest niezwykle interesującym stworzeniem jako gatunek mrówek. Ma bardzo skomplikowaną strukturę jako super-organizm rządzony przez hormony owadzie zwane feromonami. Łatwe krzyżowanie mrówek oddaje do naszych rąk możliwości tworzenia nowych linii i ras tego gatunku. Badania odbywają się w wielu laboratoriach. Kto wie, jakie jeszcze zastosowania zostaną wynalezione?